لطفا کمی صبر کنید...

جاوا - اولین برنامه

بعد از اینکه JDK رو نصب کردیم حالا نوبت به این میرسه که نرم افزار توسعه برنامه ها به زبان جاوا رو هم نصب کنیم. نرم افزاری های زیادی وجود دارن اما با توجه به امکانات زیاد من از intellij idea استفاده میکنم. برای استفاده از این نرم افزار باید لایسنس معتبر رو از سایت شرکت JetBrains خریداری کنید اما نسخه های کرک شده اش هم تو سایتهای فارسی وجود داره. در اغلب موارد راهنمای نصب و فعال سازی هم کنار لینک های دانلود قرار دادن.

 

بعد از اینکه intellij رو نصب کردیم برای شروع گزینه New Project رو انتخاب میکنیم. از منوی سمت چپ گزینه Java رو انتخاب میکنیم و همینطور از قسمت بالای صفحه نسخه JDK ای که روی سیستممون نصب کردیم رو انتخاب میکنیم.

 

 

بعد از رفتن به مرحله بعد و رد کردن صفحه ای که بالاش یه CheckBox با متن Create project from template نوشته به صفحه ای میرسیم که باید نام پروژه و محل ذخیره اون رو انتخاب کنیم. بعد از انتخاب نام و محل ذخیره سازی گزینه Finish رو انتخاب کنید. پروژه جدید شما ساخته شده. بریم یه کلاس توش بسازیم تا بتونیم اولین برنامه جاوایی خودمون رو اجرا کنیم.

برای این کار روی فولدر src از سمت چپ کلیک راست کنید و بر روی گزینه New و از زیر مجموعه اش گزینه Java Class رو انتخاب کنید. و برای کلاس جدید یه اسم انتخاب کنید. من اسمش رو میزارم Hello.

 

 

نکته: فعلا به این که کلاس و متد چیه و چه کارهایی میکنه کاری نداریم تا به زودی بصورت مفصل راجع بهش باهم صحبت کنیم.

 

بعد از اینکه کلاس رو ساختین،‌بین دو تا آکولاد مربوط به Hello خطهای زیر رو بنویسد. توجه داشته باشید که زبان جاوا به بزرگ و کوچیک بودن حروف حساسه و باید موارد رعایت بشه. البته تو خطهای زیر یه مورد استثنا وجود داره. اونم جمله ای که بین دوتا گیومه نوشتیم که به جاش هر چیزی که بخواهید میتونید بنویسید. 

 

public class Hello {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Hello. I am a new developer.");
    }
}

 

 

بعد از نوشتن برنامه حالا روی مثلث سبز رنگ سمت چپ متد main کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه run رو انتخاب کنید. (اگر مثلث سبز رنگی نمیبینید میتونید روی یه قسمت از متن کلاس کلیک راست کنید و از اونجا گزینه Run رو انتخاب کنید.)

بعد از اجرا شما خروجی زیر رو خواهید دید. تبریک میگم شما اولین برنامه جاوایی خودتون رو نوشتید. هر چند که خیلی ساده است اما شروع یه مسیر پرهیجان و جذابه.

 

Connected to the target VM, address: '127.0.0.1:41517', transport: 'socket'
Hello. I am a new developer.
Disconnected from the target VM, address: '127.0.0.1:41517', transport: 'socket'

Process finished with exit code 0

کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط حسن گلشنی

آخرین بروز رسانی در 1400/08/08 00:00:00