لطفا کمی صبر کنید...

جاوا - معرفی

 

 

 

چیستی جاوا؟ :)

جاوا یه زبان برنامه نویسی شی گرا است که در سال ۱۹۹۵ ساخته شده. در حال حاضر صاحب اصلی اون شرکت Oracle هست و طبق گفته مدیران این شرکت از این زبان بر روی چیزی حدود ۳ میلیارد دستگاه استفاده میشه. زبان برنامه نویسی جاوا جز زبان های برنامه نویسی محبوب و پرکاربرد روز دنیا محسوب میشه و معمولا یکی از گزینه های انتخاب معماران نرم افزار برای ارايه راه حل های نرم افزاری هست. 

 

از جاوا تو چه زمینه هایی استفاده میشه؟

تقریبا تو همه زمینه ها کاربرد داره. از طراحی صفحات وب گرفته تا برنامه نویسی موبایل (تو سیستم عامل اندروید) و وب سرویس های خیلی پرکاربردی و مهم که معمولا دیده نمیشن و اون پشت مشتا دارن کارهاشون بی سرو صدا انجام میدن.

 

جاوا چه مزیت هایی داره؟

اول از همه این مطلب مهم رو خدمتتون عرض کنم که همه زبان های برنامه نویسی خوبن و بسته به نوع استفاده اشون میتونن بهترین یا بدترین تو اون حوزه باشن. واقعا هر زبان برنامه نویسی یه حرفی برای گفتن داره و برای یه کار بخصوص بهترین گزینه برای مورد استفاده قرار گرفتنه. 

ولی خب جاوا بخاطر یادگیری راحت و همچنین جامعه توسعه دهندگان بالایی که داره خیلی راحت میشه توش گلیم خودمون رو از آب بکشیم بیرون. به قولی تو سایتهای پربازدید برنامه نویسها مثل stackoverflow سوالات زیادی در رابطه با مشکلات و مسائل جاوایی شده و پاسخ های زیادی هم وجود داره. خب دیگه بگذریم از این مطلب اما مساله مهم اکوسیستم کامل و مستحکم جاواست. حالا اکوسیستم چی هست؟ منظور از اکوسیستم یه زیرساخت جاواییه که تو اون هر کدوم از اجزا نقش مهمی رو دارن و برای حل یه مساله خاص طراحی و پیاده سازی شدن. حالا هنر یه برنامه نویس جاوا اینه که بتونه اجزای این اکوسیستم رو بشناسه و بتونه اونها رو در کنار هم قرار بده تا بتونه اون سفیه فضایی مورد نظر خودش و رو بسازه. خوبی دیگه ای که جاوا داره اینه که از پایه شی گراست و این خیلی کمک میکنه تا شما با این مفهوم بهتر آشنا بشید. علاوه بر اون برای یادگیری جاوا پیش نیازی وجود نداره و حتی میتونه اولین زبان برنامه نویسی ای باشه که شما یاد میگیرید.

کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط حسن گلشنی